Zırh Çelik Kapı
BİZİ ARAYIN 0256 212 11 15 WHATSAPPHüseyin Bey
ESTETİK MODERN GÜVENLİ ÇELİK KAPILAR

Çelik Kapı Montajı Nasıl Yapılır?

Çelik kapı montajı ustalarımızdan sizin için aktarıyoruz. Çelik kapı montajı nasıl yapılır ve çelik kapı montajı sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu yazımızda adım adım çelik kapı montajının nasıl yapıldığını öğrenin..

Çelik kapı montajı hakkındaki klavuz bilgierimiz tamamen temsili amaçlıdır. Eğer tadilat ve montaj konusunda eliniz yatkın değil ise montaj işleminin uzman personeller tarafından yapılmasını sağlayınız. Çelik kapı montajı ve eski kapının sökülmesi sırasında iş güvenliğine dikkat ederek çevrenize ve kendize zarar gelmeyecek şekilde işlemi bitirmeye çok dikkat ediniz.

Sayfa başlıklarına hızlı bakış

Çelik kapı montajı yapımı için gerekli malzemeler?

  • Matkap,
  • Şarjlı tornavida
  • Yapıştırma köpüğü (Çelik kapı kasası için)
  • Çimento harcı (Eşik mermeri ve kasa boşlukları için)
  • Eski kapınız ahşap ise elmas testere, 
  • Kasayı sökmek için metal bir 
  • plastik ya da silikon tokmak
  • Eşik için mermer

Eski Mevcut Kapının ve Kasasının Sökülmesi

Çelik kapı montajına başlamadan öncede hali hazırda bir kapı var ise mevcut olan çelik kapının kasasının tüm vidaları sökülür. Eşikte mermer var ise sökülmesi gerekecektir. Eşik mermerini sökerken kırılacaktır ve yeni çelik kapınızı monte ederken tekrar bir eşik mermeri yapılması gerekecektir.

Çelik kapı seçimi kadar montaj hizmeti de büyük önem taşımaktadır. çok kaliteli bir çelik kapı alsanız dahi montaj işlemi kötü ya da özensiz yapıldığı takdirde çelik kapınız kullanımda sizi memnun etmeyecektir ve sizde bazı şikayetlere yol açacaktır. Çelik kapı montajını genellikle çelik kapı aldığınız şirket size ücretsiz ya da cüzi bir montaj hizmeti ile sunmaktadır. 
Çelik kapı alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında montaj süreci de bulunmaktadır. 

Bizler zırh çelik kapı olarak Aydın ve çevresindeki ilçelerimizde müşterilerimize ücretsiz montaj hizmeti veriyoruz. Çok uzak bir mesafede montaj işlemi yapılacak ise sadece yol ücreti tarifemizi müşterimize bildirerek montaj işlemini profesyonel ekibimiz ile gerçekleştiriyoruz.

Çelik kapılar, daire, villa, işyeri için en güvenilir kapı çeşitleridir. Oyüzden kapının kalitesi ve sağlamlığı kadar montaj işleminin de profesyonel bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yangın kapıları ve acil çıkış kapıları özellikler tecrübeli personel tarafından monte edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Eski Kapı Kasasını Sökün

Mevcut kapının içeri ve dışarı bakan kasaları iş güvenliğine dikkat edilerek sökülecektir. Eğer eski kapınız çelik değil de ahşap kapı ise kapı sökülerek kapı kasası matkap ve elmas testere ile kesilerek kesilen noktalarından metal bir alet yardımı ile sökülmesi işlemi yapılmaktadır.

Eski kasa ve eski kapı tamamen çıkarıldıktan sonra kapınızın önüne dökülen moloz yığınları temizlenir ve ortam yeni çelik kapınızın montajına başlamaya uygun hale getirilir.

Kapı Alanının Ölçüsünü Kontrol Edin

Kapı takılacak alanın ölçüsünü kontrol etmelisiniz. Yeni takılacak kapının ölçüsüne uygun değil ise uygun ölçüleri sağlamak için yontma ve dolgulama işlemi yapılması gerekmektedir.

Çelik kapı kasası 2 parça şeklindedir. İç kasa ve dış kasa olmak üzere iki parça olan çelik kapının dış kasasının kapı boşluğu sırasında uygun montaj ve yapıştırma köpüğü kullanılması önerilmektedir.

Su terazisi ile kapı kasalarının düz bir şekilde monte edildiğinden emin olunuz. Kapı kasası düz bir şekilde monte edilmediği takdirde çelik kapınız açma kapanma sırasında size zorluk çıkarabilir.

Kapı boşluğu ölçüleri de ayarlandıktan sonra çelik kapı kasasının ilk önce daire içine bakacak olan kısmı içeriden ve dışarıya bakacak olan  kısmının da dışarıdan montajına başlanır. Çelik kapının iç kasası ile dış kasasının vidalama kısımlarının aynı ölçüde olması için ayarlanarak kontrolü sağlanır ve birbirine kapı üzerindeki vida yerlerinden vidalanarak montajı yapılır.

Çelik Kapı Kanadı Montajı

Çelik kapının kapı kısmı kasa montajı tamamlandıktan sonra menteşe kısımlarından kasaya monte edilir. Kapının açılıp kapanması kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir sürtme ya da tam kapanmama gibi bir durum varsa bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir.

Çimento Harcının Hazırlanması

Kasanın montajı sırasında boşlukları gidermek ve sökülen eşik mermerini yeniden yapıştırmak için çimento harcı hazırlanır ve kapı kasası beton boşluklarından el ile doldurulur. 
Eşik mermeri için bir spatula yardımı ile mermer takılacak eşik alanı da çimento harcı ile düzgün bir şekilde kaplayınız. Çimento harcı hazırlama konusunda bilgi sahibi değilseniz Google'dan ve Youtube'den harç hazıl-rlama videoları izzleyerek  sonrasındabu adımı tamamlayınız.

 

Çelik Kapı Malzemelerinin Takılması

Çelik kapınızın kasa kaplaması da var ise bunları silikon yardımıyla aralarında boşluk kalmayacak şekilde ve tam hizalı olacak şekilde yapıştırınız.burada baskı işlemi için metal çekiç gibi ürünler kullanmayınız.

Kapı malzemesi zedeleyebilirsiniz. Eğer silikon ya da plastik malzemeden bir çekiciniz yoksa eliniz ile hafifçe vurarak kasa kaplama malzemelerini hizalı ve düzgün bir şekilde oturtabilirsiniz.

Eşik mermerinizi de taktıktan sonra ufak tefek tamirat isteyen noktalar varsa alçı, silikon gibi malzemeler ile onları da düzelterek çelik kapını mantajı tamamlanmaktadır.